آموزش پاکسازی پوست صورت زنانه

آموزش پاکسازی پوست زنانه

پاکسازی پوست صورت زنانه
پوست که وسیعترین عضو بدن است و ساختمان نسبتاً پیچیده ای دارد از 2 لایه داخلی و خارجی تشکیل یافته است. لایه داخلی که درم نامیده می شود کار تغذیه و پوست و مرطوب نگه داشتن آن را به عهده دارد. در این لایه الیاف عصبی وجود دارد که پوست را قادر میسازد که درد و حرارت را احساس بنماید. همچنین این لایه پوستی حاوی غدد چربی و غدد تعریق و پیاز مو ات. لایه خارجی که اپیدرم نام دارد از هدر رفتن مایعات بدن جلوگیری کرده و به عنوان سپر بدن آنرا از صدمات خارجی حفظ میکند و رنگ پوست وابسته به سلولهای این لایه است. سلولهای مرده پوست در این لایه قرار می گیرند.
پوست انواع مختلفی دارد: از جمله: پوست چرب، پوست خشک، پوست معمولی (طبیعی) و پوست مختلط.
پوست چرب : پوستی است که نرم به نظر می رسد و دارای منافذ بزرگی است به همین دلیل زودتر از سایر پوستها در معرض هجوم میکربهای مختلف قرار می گیرد و بیشتر دچار جوشهای گوناگون می گردد.
پوست خشک : پوستی است که زودتر پوسته پوسته می شود (شوره دارد) احساس خارش در آنها حتی پس از تمیز کردن و شستشو از ویژگی های بارز این نوع پوستهاست. این نوع پوستها اغلب زبر هستند و زودتر دچار ترکهای پوستی می گردند.
پوست حساس : پوستی است که در مقابل مواد شیمیایی نظیر شوینده ها و صابونهای شیمیایی و نور خورشید از خود حساسیت نشان می دهد و آثار تورم قرمز شدن پوست در آنها ظاهر می گردد.
پوست عضوی حساس است که احتیاج به مراقبت دارد و مراقبت آن شامل رژیم غذایی مناسب، آب زیاد، هوای تازه، ورزش، خواب خوب و کافی و دور بودن از ناراحتی های عصبی، حفظ آن در برابر عوامل طبیعی نظیر آفتاب، باد و سرما می باشد. استفاده از مواد چربی و قندی فراوان و نوشیدن مواد محرک مثل قهوه و چای پر رنگ، استفاده از هورمونهایی که سبب تنومند شدن عضلات می گردد (به این دلیل که عدم مصرف آنها پس از مدتی سبب بدشکلی، افتادگی و چروک پوست می گردد) برای پوست مضرف می باشد. در مقابل استفاده از حمام با آب گرم، نیمه گرم یا سرد، استفاده از مواد آرایشی مناسب نظیر تونیک ها ، مرطوب کننده ها ، نرم کننده های پوست، ماسکها، بخور صورت و استفاده کافی از نور خورشید از جمله عوامل موثر در سلامتی پوست بشمار می روند. جهت سلامت کامل پوست علاوه بر نگهداری پوست از خارج با استفاده از موادی مثل کرمها و ماسکها باید به نگهداری پوست از داخل هم اقدام کرد و کلیه داروهای موثر جهت صاف شدن خون و تقویت کبد را نیز مصرف نمود.